Népi mesterségek újjáélesztése
– Tudja, volt olyan időszak az Őrség életében, amikor 30 ezer szarvasmarha uralta a gondozott, szépen kaszált réteket, legelőket. Márpedig ennyi jószág képes helyi értékű kisipart szülni. Ha csak azt veszem, hogy a tejet fel kell dolgozni, a takarmányt meg kell termelni – fogalmazott Kevy Albert, a nemzeti park osztályvezetője, amikor az Őrség lehetőségei, népi értékei és hagyományai kerültek szóba. Tény, hogy a tájék leépülése egy hibás gazdaságpolitikára vezethető vissza.
A nagyüzemi gazdálkodás, a téeszesítés bár kényelmes létet nyújtott egy szűk rétegnek, a nagy többséget kizárta a valódi termelésből és piacból. Kísérleteztek a szakszövetkezetekkel is, emlékezetes akció volt a málnatelepítés. Végül a kötött talaj okozta katasztrofális terméseredmények révén rájöttek: nem ez a profilja a tájnak, az már rég ki volt és van találva. Kevy Albert szerint jó folyamatok indultak el, s ezt a pályázatok sikere is alátámasztja. Az ÖNP legutóbb a szlovénokkal közösen nyert.
– Egy új projektről van szó, amelynek révén Szlovéniával együtt mód nyílik 150 ősi gyümölcsfajta megőrzésére. Nem mellékes, hogy a bejövő pénzek révén egyre több embernek tudunk munkát adni, s e kör bővítésre törekszünk – hallottuk.
S hogy mit takar az értékőrzés? Egy szalafői régi házban tökmagolaj-készítő berendezést mutatott a szakember. Szomszédságában pedig kis műhelyt, ezernyi apró szerszámmal. A táj igazi értékei voltak és ismét lehetnek, felélesztve egy már-már kihalt munkakultúrát.
Forrás: http://vasnepe.hu/cimlapon/20110525_orseg_nepi_mestersegek_ujjaelesztese